img-01

МАЙСТЕР КЛАС З АХТЕМОМ СЕІТАБЛАЄВИМ



31 жовтня 2020 року у рамках проведення четвертого міжнародного кінофестивалю Kharkiv MeetDocs відбулася творча зустріч з відомим українським режисером і актором Ахтемом Сеітблаєвим. На захід завітали попередньо зареєстровані учасники кінофестивалю, в тому числі студенти та викладачі факультету аудіовізуального мистецтва.


Ахтем Шевкетович Сеітаблаєв ‒ український режисер і актор, заслужений артист Автономної Республіки Крим. З 2005 року працює в Київському академічному театрі драми і комедії. Це людина, яка творить нову історію українського кіно. Тема майстер класу з Ахтемом Сеітаблаєвим ‒ «Як я поєднував режисерську та акторську роботи. Розмова про фільми «Хайтарма», «Кіборги», «Захар Беркут», «Додому» і «Номери»». Проте сам Ахтем не сприймав цю зустріч «як майстер клас», а за його словами, це «обмін думок та вражень».


Поговорімо про кожен фільм більш детально. Творча зустріч розпочалася зі стрічки «Хайтарма». «Хайтарма» ‒ це історичний фільм про депортацію кримських татар. У центрі сюжету фільму військовий льотчик-винищувач Амет-Хан Султан, якого зіграв сам Ахтем Сеітаблаєв. Цікаво, що всю стрічку зняли всього за 22 дні. Також у фільмі взяли участь матір та діти Ахтема. За його словами, він не може сказати, що у цьому фільмі є «масовка», бо кожен актор – це Актор масових сцен, який виконує ролі на ряду з головними персонажами. Сам Ахтем є і режисером, і актором у цьому фільмі.


Далі мова йшла про фільм «Чужа молитва». В основі стрічки реальна історія про молоду кримськотатарську дівчину, яка під час окупації нацистами Бахчисарая врятувала життя 88 єврейським дітям. Складнощі під час зйомок фільму виникли під час вибору локації, адже Крим на той час уже був окупований. Як сказав Ахтем, «ми шукали шматочок Криму деінде, і таки знайшли – в Грузії». Місцеві жителі поставилися дуже люб’язно до знімальної команди і допомагали усім, чим могли.


Наступним фільмом був один з найвідоміших про сучасну Україну – «Кіборги». Мабуть, не існує людини, яка не чула б історії про захисників Аеропорту, про тих, хто бореться за нашу спільну незалежність. Цей фільм не лише став сплеском для сучасної України, а й допоміг близько 100 родинам загиблих воїнів. До допомоги долучився кожен українець, який сходив на цей фільм у кінотеатр, адже кожні 5 гривень від вартості квитка було перераховано у фонд для благодійності «Повертайся живим». За словами Ахтема Шевкетовича, фільм присвячений не лише кіборгам, а усім військовим передової.


Ще один фільм, на який звертали увагу на зустрічі, це «Захар Беркут». Як сказав Ахтем, ця стрічка не про військовий конфлікт, а про світоглядний конфлікт всередині суспільства. Учасники зустрічі запитали режисера: «Чому у фільмі взяли участь не лише українські актори, а й зарубіжні? Невже вітчизняні актори не варті цих ролей?». На що він відповів: «Переді мною постав вибір – або зняти фільм і він залишиться в межах нашої країни, або долучити до зйомок зарубіжних акторів і вивести наш кінематограф і акторів на новий рівень, що я і обрав».


Заключними на творчій зустрічі стали фільми, в яких Ахтем Сеітаблаєв був співрежисером. Це стрічки «Додому» Нарімана Алієва та «Номери» Олега Сенцова. Цю співучасть Ахтем сприйняв як допомогу режисерам, яким дійсно болить за тему, порушену у фільмах. Щодо стрічки «Номери», то Ахтем 3 рази відмовлявся бути режисером цього фільму, але Олег Сенцов серед усіх кандидатів обрав саме його. За словами Ахтема Шевкетовича, це «фільм, в якому один режисер був на знімальному майданчику, а інший – взагалі поза межами країни». Його мрією було відвідати перший показ стрічки разом з Олегом, що й дивом таки здійснилося. Ахтем вважає, що саме творчість допомогла Олегові вижити.


І наостанок хочеться додати слова героя творчої зустрічі Ахтема Сеітаблаєва: «Для режисера важливо пам’ятати, хто ти є, пам’ятати історію і культуру свого народу. Тоді це стане твоїм успіхом».


Матеріал підготувала студентка 1 курсу освітньо-професійної програми «Телерепортерство» Крістіна Проскуріна.