img-01

МАЙСТЕР-КЛАС ЛАУРЕАТА ПРЕМІЇ «ОСКАР» ЮДЖИНА МАМУТАВ межах проекту "З перших вуст" на факультеті кіно-, телемистецтва Харківської державної академії культури відбувся майстер-клас відомого українського і американського аніматора, лауреата премії «Оскар» – Юджина Мамута. На зустріч завітали студенти та викладачі факультету, учні з інших вищих навчальних закладів.


На факультет КТМ Євген Мамут завітав зі своєю дружиною - графіком та майстром мультиплікації Іриною Борисовою. Поважних гостей представив викладач факультету, кінознавець та доктор мистецтвознавства Володимир Миславський. Саме він запросив Євгенія та Ірину як своїх добрих друзів та колег, тож висловлюємо Володимиру Наумовичу нашу вдячність.


Не криючись, Євген Мамут поділився з нами історією свого життєвого та творчого шляху. Після закінчення політехнічного інституту, майбутній аніматор почав працювати на одній із харківських кіностудій. Вона мала сучасне на той час устаткування, адже вже тоді харків`яни створювали анімаційні фільми на професійній апаратурі.


Разом зі своєю дружиною Іриною Євген Мамут створив анімаційний фільм «Тум-Тум» (1972). Режисер та художниця створили картину на целулоїді, який використовували для виготовлення російського серіалу «Вінні-пух». Разом зі своєю командою Юджину вдається виготовити не тільки класичну анімацію, але й провести експерименти в нових методах мультиплікації, зокрема стереографії та електронної анімації.


На цьому його кар`єра в Харкові закінчилась. У 1978 році Євген емігрував з Харкова до США. «Проте моя творчість від цього не постраждала: наче відкрилось нове дихання. Моїми колегами були люди, відомі зараз всьому світу: фахівці з візуальних ефектів Джол Хайнек і Джефф Клейзер», - відзначив Євген.


Робота аніматора закордоном почалась з технічної роботи. Далі - більше. Нові проекти, спроби та винаходи. Юджин працював над спецефектами для фільмів: «Блакитна лагуна», «Касандра», «Леді-яструб», «Зеліг», «Брудні танці», «Тато — привид», «Хижак» та «Хижак 2», «Зоряний Десант», «Матриця». У 1987 Євген Мамут спільно з трьома своїми колегами отримав премію «Оскар» за створення спецефектів для фільму «Хижак».


Нині Юджин Мамут – автор анімацій для 700 фільмів і 400 рекламних роликів. Ціла дюжина спецефектів, зокрема еластік-ефект, камуфляж-ефект, батік-ефект – авторські розробки нашого співвітчизника. Хіба це не привід для гордості?


Зустріч вийшла дуже щирою та відкритою. Євген Мамут поділився з аудиторією всіма секретами успішної анімації. Побажав всього найкращого і наостанок зазначив, що на знімальному майданчику дуже цінують студентів. Заохотив працювати на благо сучасного українського кінематографу. Євген Мамут зауважив, що розвиток нашої культури не знає меж і що все в наших руках. Головне, той вогник у зіницях студентів.


Матеріал підготувала студентка 2 курсу освітньо-професійної програми
"Телерепортерство" Альбіна Прасол.Фото Олександра Мухіна.