img-01

ХАРКІВСЬКІЙ ДЕРЖАВНІЙ АКАДЕМІЇ КУЛЬТУРИ - 90 РОКІВ! ВІТАЄМО ALMA MATER З ЮВІЛЕЄМ!



Харківська державна академія культури є найстарішим в Україні вищим навчальним закладом культури. Будівля сучасної ХДАК розмістилася в історичному центрі Харкова на Бурсацькому узвозі. Свою назву узвіз отримав у зв'язку з побудовою на його території Бурси (духовної семінарії), відкритої при Харківському колегіумі у XVIII столітті. Будівля бурси була побудована в 1773 році. Від початку вона представляла собою великий кам'яний одноетажний дім, у якому знаходилися класні кімнати та жили бурсаки, переважно діти-сироти.


У 1825 році будівлю бурси значно розширили, а в 1885 році повністю перебудували за проектом архітекторів Толкунова та Покровського. У 60-х - 80-х роках ХІХ століття Бурсацький спуск також називали Семінарською горою.


У 30-х роках ХІХ століття спуск став однією з важливих магістралей, що зв'язували Нагорну та Залопанську частини міста. У 40-ві - 60-ті роки по узвозу через Лопань зробили найкоротше сполучення з одним із найбільших ринків - Благовіщенським. У цей час на узвозі були побудовані невеликі приватні кам'яні будиночки, а вулицю стали озеленяти. В 1893-1897 роках на узвозі розбили сквер.


Офіційною датою створення інституту є 10 вересня 1929 року, коли Раднарком України на своєму засіданні прийняв рішення про реорганізацію факультету політосвіти Харківського інституту народної освіти в окремий інститут політосвіти. У 1930 р. інститут був перейменований в Харківський інститут комуністичної освіти, а у 1931 р. - Всеукраїнський інститут комуністичної освіти (ВУІКО). Наказом Народного комісаріату освіти України від 1 липня 1935 р. ВУІКО був реорганізований в Український бібліотечний інститут, який з 1939 р. носив назву Харківського державного бібліотечного інституту. У складі інституту було три факультети, аспірантура, видавалися друком "Вчені записки ХДБІ". Існувало заочне відділення, філії у Києві та Одесі.


На початку Великої Вітчизняної війни діяльність інституту була перервана і він відновив свою роботу лише 1 червня 1947 р. Підготовка культурно-освітніх працівників, яка розпочалася ще з 1950 року, розширення і поглиблення культурологічного змісту роботи інституту стали підґрунтям для його реорганізації у 1964 р. в Харківський державний інститут культури.


Нині ХДАК - провідний культурно-мистецький освітній та науковий заклад, викладачі та випускники якого відомі на весь світ дослідники, митці та гуманітарії. 14 листопада 2019 року в КЗК ХМ «Культурний центр» відбувся ювілейний концерт, присвячений 90-річчю від дня заснування Харківської державної академії культури. В урочистому заході взяли участь кращі колективи та солісти Академії: академічний студентський хор (художній керівник В. Бойко, хормейстер В. Воскобойнікова), естрадно-симфонічний оркестр (диригент Ю. Алжнєв), оркестр народних інструментів (диригент Н. Мельник, солісти Т. Пасічинська, О. Мовчан), інструментальні ансамблі «Стожари» (керівник О. Савицька), «ЦимБанДо», фольклористичні гурти «Фарби» (керівник Г. Бреславець) та «Лада» (керівник В. Осипенко), театр народного танцю «Заповіт» (художній керівник Б. Колногузенко, балетмейстер К. Островська), ансамблі сучасного танцю «Естет» (керівник Є. Янина-Ледовська) і бального танцю «Креатив» (керівники З. Носова, В. Меліхов).


Велика подяка організаторам, учасникам та режисерській групі у складі: Олексій Настаченко (головний режисер), Марина Островська (2-й режисер), Христина Настаченко (помічник режисера), Ольга Лачко (режисер фойє), Марина Дреганова (сценарист), Іванна Мащенко та Костянтин Новіков (ведучі свята).


Колектив факультету кіно-, телемистецтва бажає Академії процвітання та всебічного розвитку на благо Батьківщини!


Деканат КТМ.