img-01

“KHARKIV MEET DOCS”: МАЙСТЕР-КЛАС АНТОНА ЯРЕМЧУКАCase study: Шлях фільму від студентської кіно-майстерні до світової прем’єри в Амстердамі.

Зустріч із молодим оператором, творцем документального фільму «Яма» Антоном Яремчуком відбулася 27 вересня в Харківській державній академії культури в рамках проекту "KHARKIV MEET DOCS" – III міжнародного східного фестивалю, який розпочався 26-го вересня і триватиме до 29-го. На показ прийшли не тільки студенти, які вирішили пов’язати життя з кіно- та телемистецтвом, а й студенти з інших факультетів, школярі та фахівці інших сфер діяльності. Зала була переповнена, адже всім хотілося дізнатися секрети карколомного успіху безбюджетного фільму.


Антон Яремчук, випускник Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, продемонстрував аудиторії свою дипломну роботу - документальний фільм "Яма", присвячений складним будням молодого диригента оркестру:


«Що означає бути одночасно студентом і диригентом оперного оркестру? Як не потонути в організаційній безодні і впоратися з вороже налаштованим колективом оркестру, не опустивши при цьому найвищу мистецьку планку, поставлену Майстром? Фільм не тільки про приватну історію однієї людини, але про процес художнього академічного навчання в цілому. Як немає «царського шляху в геометрію», так його немає і в світі мистецтва».


Оператор наголосив, що на створення відео його команда витратила 2 роки, адже першочерговий варіант не вдовольнив хлопців та вони вирішили не зупинятися на досягнутому. Антон поділився і проблемними моментами зйомок. Розповів про складність виконання деяких сцен, особливо, в оркестровій ямі. З’являлися проблеми зі звуком, світлом. Коли відзняли перший хронікальний період, виявилося, що це лише сирий документальний матеріал. Команді довелося працювати далі для здійснення поставлених художніх цілей, повертатися до перших кадрів і переробляти:


«Не бійтеся повертатися до перших речей, не залишайте матеріал недоробленим».


Попри те, що Антон не отримав гроші на створення картини, йому вдалося досягти відмінного звучання у фільмі та зробити якісне кіно. Коли стрічка була готова, її вирішили подати на фестиваль. Фільм «Яма» боровся за призи престижного Амстердамського кінофестивалю документальних фільмів IDFA в категорії «музична картина» (music documentary), а також отримав нагороду, як найкращий документальний фільм, на "Best Film Festival".


Від початку автори фільму планували показати не романтичну складову оркестрового життя, а саму реальність за лаштунками: підготовку до виступів, написання музики, робота з музикантами, останні вдихи перед виступом та інше. Сам фільм не закінчується прем’єрою, і головний герой не стає маестро, а продовжує вчитися, щоб стати великим майстром. У цьому є своя світоглядна філософія і авторів цього фільму.


Антон поспілкувався із студентами, які задавали йому питання, а також надав поради щодо того, як створити творчу команду однодумців, в якій пануватимуть взаєморозуміння та взаємодопомога. Що може бути важливішим, зважаючи на те, скільки проектів створюються на чистому ентузіазмі кількох осіб. Майстер-клас став надзвичайно цікавим та корисним для слухачів, а Антон отримав більше, ніж оплески, хлопець збільшив свою аудиторію.


«Аудиторія - це і є клієнт, для якого ви працюєте. Автор повинен розуміти свій проект, тоді все вийде», - сказав наостанок Антон Яремчук.


Матеріал підготувала студентка 2 курсу освітньо-професійної програми
"Телерепортерство" Уляна Колякіна.