"GOLDEN FRAME": ВРУЧЕННЯ НАГОРОД НОМІНАЦІЇ «СЦЕНАРНА МАЙСТЕРНІСТЬ»
У фестивалі "Golden Frame" взяло участь понад 1600 учасників, і лише 26 з них – українці. Незважаючи на це, оргкомітет доклав усі зусилля, аби усі лауреати отримали заслужені призи – дипломи та статуетки. Наразі усі переможці у номінації «Сценарна майстерність» одержали свої нагороди, адже жодні географічні чи часові перепони не можуть стояти на шляху мистецтва.
Загалом на номінацію «Сценарна майстерність» було подано 50 сценаріїв: 19 з них підготували митці зі США, 9 – з Ірану, 4 – Індонезії, 3 – з Італії, 3 – Великобританії, 2 – Канади, 2 – України. На номінацію надсилали також роботи з Нігерії, Індії, Афганістану, Бразилії, Білорусі, Молдови, Турції та Болгарії. Серед представлених жанрів: фантастика (постапокаліптичні сюжети та антиутопії), екшени, драми, комедії та хоррори. Були також відзначені деякі посилання на твори Рея Бредбері «451 градус по Фаренгейту» та Франца Кафки «Перетворення».
![](images/pic-new-2019-05-29-01.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-02.jpg)
Під час аналізу сценаріїв основний акцент робився на відповідності робіт концепції фестивалю цього року – «Я – МИ», що полягає у конфлікті внутрішнього світу людини з соціумом, що часто поглинає і пригнічує те саме «Я», звідси й виникають ями (соціальні, комунікаційні, моральні). Тому серед робіт-фіналістів передусім драми, драми соціальні, в яких центральний персонаж і його протиріччя з навколишнім світом відіграють найважливішу роль. Членами журі було відібрано 5 фіналістів – переможців у 5 спецномінаціях і один головний переможець – володар дизайнерської статуетки "Golden Frame 2019".
Лауреатом спецномінації «Найвмотивованіший персонаж» став Мазін М Шерабаяні (Республіка Ірак – Великобританія) зі сценарієм «Обличчя». За сюжетом батьки 12-річної курдської дівчинки гинуть у страшній пожежі. Її обличчя обгоріло і вона живе однією лише мрією – відтворити колишнє обличчя, таке, як було на старій фотокартці, тій, де вона разом з батьками. Говорять, що це можливо, але надто дорого. Вона відправляється у далеку подорож, та чи зможе вона здійснити свою мрію?
Мазін М Шерабаяні народився у місті Кіркук в Ірані, наразі проживає у Лондоні, має вищу освіту в сфері кіно і телебачення, цифрових медіа і культурології. Він – лауреат численних премій за короткометражні фільми, документальні стрічки та сценарії. Наразі Мазін працює над першим ігровим фільмом.
![](images/pic-new-2019-05-29-03.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-04.jpg)
Переможцем у спецномінації «Найкращі діалоги» став Олександр Піддубський (Республіка Білорусь) зі сценарієм «Батько». За сюжетом – молода дівчина Емілі всупереч бажання матері відправляється на пошуки свого батька, якого вона ніколи не бачила. У неї є лише ім’я та адреса і вона сповнена прагнень отримати відповіді на свої запитання. Але… чоловік, який відчиняє їй двері, зовсім не хоче вірити, що у нього є донька. Адже йому лише 40 років...
Олександр Піддубський – білоруський режисер та сценарист. Народився у Мінську, там же отримав вищу освіту з режисури. Наразі працює в сфері кіно, телебачення та реклами.
![](images/pic-new-2019-05-29-06.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-07.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-08.jpg)
Наступна спецномінація «Найяскравіший персонаж» знайшла свого переможця в Італії. Ним став Джорджіо Марконі, який був відзначений за сценарій «Нескінченний матч». Стислий сюжет. Суботній ранок. 75-річний Деніел прокидається у чудовому настрої, адже сьогодні він як зазвичай грає в карти зі своїм найкращим другом Бобом. На його стіні – рахунок. Він програє і треба терміново відігратися. Але… чомусь Боб не приходить на гру. Деніел чекатиме. Але в глибині душі він розуміє, що його друг не прийде на гру ні цієї суботи, ні наступної...
Джорджіо Марконі народився в Римі. Наразі продовжує жити в Італії. Після того, як сценарист присвятив понад 25 років свого життя програмуванню, він захопився літературою і почав видавати свої оповідання, новели та сценарії. Зараз Джорджіо – лауреат численних премій за художні твори та сценарії.
![](images/pic-new-2019-05-29-09.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-10.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-11.jpg)
Інший автор сценарію, який став переможцем на фестивалі "Golden Frame" – представниця Ірану – Солмаз Етемад, яка отримала диплом переможця спецномінації «Найкраща гостросюжетна історія» за сценарій «Якби мене там не було». За сюжетом мати з сином неодноразово потерпали від домашнього насилля. Захищаючи мати, син випадково вбиває батька і тепер вони вимушені переховуватися від поліції. Для того, щоб перейти через кордон потрібні величезні гроші. За порядками того місця за перевезення дівчинки потрібно платити вдвічі менше. Тому хлопчика перевдягають і переправляють першим. Однак чи можна розраховувати на порятунок, адже його везуть у зовсім невідомому напрямку...
Це не єдиний сценарій Солмаз Етемад, який вона подала на фестиваль. Інша її робота також присвячена гострій соціальній проблемі – рабству, безправності жінок та дітей в Ірані.
![](images/pic-new-2019-05-29-12.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-13.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-14.jpg)
Наступна спецномінація – «Найбільш непередбачуваний сюжет», переможницею в якій Вікторія Боярінцова (Україна). У сценарії «Системна помилка» йдеться про молоду дівчину, яка втрачає чоловіка і ненароджену дитину в автокатастрофі. Проте за допомогою окулярів віртуальної реальності вона може в будь-який момент переноситися в уявний світ, де її дитина зростає, а чоловік оточує її увагою. Вона така щаслива там, та все ж розуміє, що це лише ілюзія. Яку ж реальність обере дівчина?
Вікторія Боярінцова є студенткою факультету кіно-, телемистецтва ХДАК. Вона навчається на освітньо-професійній програмі «Режисура телебачення», має відмінні оцінки, бере активну участь у творчому житті факультету, відвідуючи усі майстер-класи та мистецькі заходи. Тож вже на 1 курсі студентка отримала диплом за перемогу у спецномінації на міжнародному фестивалі "Golden Frame".
![](images/pic-new-2019-05-29-15.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-16.jpg)
Нарешті – головним переможцем Номінації «Найкращий сценарій» став Дмитро Гросей (Республіка Молдова) за оригінальний сценарій «Іонел і Марічіка». У сценарії розкриваються історії з життя двох дітей, які живуть у паралельному світі. Далеко не відразу глядач розуміє, що це не звичайні діти, а ненароджені. Їхні матері зробили аборт, проте діти живуть і радіють життю. У дівчинки чорне як смола волосся, її друг – рудий і кучерявий хлопчисько. Хлопчик обожнює бісквіти, а дівчинка – яблука. Самі діти не знають, що їх немає, а разом відправляються їсти морозиво, перед тим відвідавши своїх «матерів»...
У сценарії майстерно переплелися символізм і соціальна злободенність. У коментарях до свого сценарію Дмитро Гросей зазначив: «Я вірю, що навіть ембріон має розглядатися як потенційний представник роду людського. У той час, коли аборти позбавляють потенційну особистість права на існування, смію вірити, що ці діти, навіть після аборту, до нині існують десь у паралельному вимірі, недоступному для більшості людей. Теоретично, колись, знайдеться хтось, хто визволить їх звідти. І допоможе почати нове повноцінне життя».
Дмитро Гросей народився у Молдові, вивчав право, пізніше отримав вищу освіту з режисури. Зараз Дмитро – засновник і президент Асоціації незалежних режисерів Молдови. Він живе у Кишиніві і займається створенням альтернативного кіно.
Усі подані на фестиваль сценарії беззаперечно заслуговували уваги журі. Сюжети вирізнялися оригінальністю, соціальною гостротою, яскравими персонажами, стрімким розвитком дії, прекрасними описами. Сподіваємося, що і наступного року фестиваль пройде на такому ж високому рівні, ми почуємо імена нових талановитих переможців, творчих особистостей, які не уявляють свого життя без кінематографу.
Матеріал підготувала заступник декана факультету кіно-, телемистецтва ХДАК, член журі номінації «Сценарна майстерність» фестивалю "Golden Frame" Ольга Косачова.
![](images/pic-new-2019-05-29-17.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-18.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-19.jpg)
![](images/pic-new-2019-05-29-20.jpg)