«АУДІОВІЗУАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО ТА ВИРОБНИЦТВО»:
РОЗКРИВАЄМО СЕКРЕТИ СПЕЦІАЛЬНОСТІІдея, сюжет, цільова аудиторія, сценарій, зйомка, монтаж – що об’єднує ці всі поняття? Звичайно, кропітка робота згуртованої знімальної групи. Чи замислювались Ви хоч колись: як створюється контент на телебаченні і хто ці фахівці, які його створюють?


Хтось скаже: телевізор - це не актуально! Всі «сидять» у соціальних мережах, до чого тут телебачення? Але всі ми полюбляємо кінематограф, передивляємося телевізійний та інший візуальний контенти в Інтернеті, а його творять люди, які знаються на законах екранної естетики, принципах аудіовізуальної режисури та операторської майстерності, основах телевізійної драматургії… Де цьому навчають професійно?Харківська державна академія культури випускає досвідчених спеціалістів за такими освітньо-професійними програмами:
«Кінотелеоператорство»
«Кінорежисура та сценарна справа»
«Режисура телебачення та аудіовізуальних проєктів»
«Ведучий аудіовізуальних програм»
«Відеоблогінг і телерепортерство»
«Фотомистецтво та відеографія».


Мистецтво - невід'ємна і важлива частина життя суспільства. Велика сила мистецтва робить нас добрішими, чутливішими, трішечки сентиментальними. Ми співпереживаємо героям кінофільмів та телевізійних ток-шоу, плачемо і радіємо разом з ними. Проте, насправді талановитий режисер не тільки може доторкнутися до глибини душі глядача, але й закласти в неї поняття добра та зла, правди та брехні, дивовижного та моторошного.


Професія режисера аудіовізуального мистецтва дуже актуальна. На сьогодні в Україні настає бум вітчизняного кінематографу. Держкіно виділяє гроші на студентські роботи та кінодебюти, вітчизняний кінематограф зробив значний прогрес у створенні нового, вже свого, унікального продукту. Професіонал завжди розвивається в різних напрямках, тому для режисера аудіовізуального мистецтва важливі креативність, комунікабельність, образне мислення, основи акторської майстерності та трохи завзятості і наполегливості.Ось чому ці якості розвивають під час навчання на факультеті аудіовізуального мистецтва на навчальних дисциплінах: «Режисура аудіовізуальних творів», «Теорія та практика монтажу». «Сценарна майстерність», «Мультимедійний дизайн», «Звукорежисура» та ін.


Ось чому на факультеті проводяться майстер-класи видатних режисерів кіно та телебачення, творчі лабораторії та перегляди світових новинок, а студенти під час навчання проходять карколомний шлях від творення монтажної фрази до нарисів-портретів, музичних кліпів, екранізацій та інших художніх форм аудіовізуального мистецтва. Проходячи курс «Виробництво аудіовізуальних творів», студенти навчаються технічним форматам, виявляють різні виробничі характеристики екранної індустрії.Аудіовізуальне мистецтво не може існувати без професії оператора. Оператор аудіовізуального твору не тільки проводить зйомки, але й «вибудовує» різні схеми освітлення, формує арсенал знімальної техніки, вміє використовувати у своїй практиці різні візуальні ефекти, знає, як знімати у павільйоні або на натурі. Йому доступне знання «складних» портретних зйомок та стрімких репортажів, він бере участь у створенні різноманітних спецефектів. Важливо пам`ятати, що робота оператора не закінчується відзнятим матеріалом – всі кадри потрібно змонтувати, щоб глядачі побачили повноцінну «картинку». На цьому етапі оператор працює разом зі звукорежисером, сценаристом, режисером, продюсером та іншими членами знімальної групи.


Професія оператора затребувана не тільки в рамках телебачення, але й в інших організаціях. Наприклад, це може бути рекламне агентство, PR-відділ компанії або ж продакшн–студії виробництва відео-контенту. На факультеті аудіовізуального мистецтва на таких навчальних дисциплінах як «Майстерність оператора», «Знімальна техніка», «Робота зі світлом у павільйоні». «Багатокамерна зйомка», «Академічний малюнок», «Світло та композиція» та інших «відточується» майстерність цих фахівців, без яких неможливо уявити сучасне аудіовізуальне мистецтво.Важливою професією на телебаченні вважається і професія телерепортера. Телерепортер - це саме той, хто першим дізнається усі новини, фільтрує їх, редагує та доносить до глядачів в доступній для кожного формі. Наші випускники - репортери працюють і ведучими, тими хто знаходиться безпосередньо у кадрі, спілкується з людьми, доносить до глядача усі нюанси події, що відбувається. Особливо важливим залишається той факт, що телерепортер не повинен позначати авторську позицію та оцінювати те, що відбувається.


Професія репортера вважається однією з найнебезпечніших професій у світі. Кожного року в «гарячих точках» або при зйомці матеріалу гинуть десятки представників цієї професії. Також, в роботі телерепортерів дуже часто з`являються люди, що перешкоджають отриманню інформації. Щоб уникнути конфліктних ситуацій або інших перешкод в роботі, професіонал повинен володіти стресостійкістю, комунікабельністю та ерудованістю, знанням законодавства. Також специфіка роботи передбачає наявність таких якостей як спостережливість, пунктуальність, широкий культурний світогляд, креативність та аналітичність.Реалізуючись в обраній професії, репортери отримують змогу самореалізуватися, боротися за справедливість, доносити правду до людей, впливати на формування громадської думки, суспільної свідомості та знайомитися з видатними людьми. Для роботі в цій сфері майбутньому фахівцеві потрібні певні компетентності. Ось чому, на нашому факультеті телевізійні репортери навчаються як суто репортерським дисциплінам, так і загально затребуваним, як-то «Мовленева культура», «Культура існування у кадрі», «Сценарна майстерність», тощо.


Концепцією навчання на факультеті є студентоцентрованність (особлива увага до кожного студента), спільне виконання виробничих завдань, згуртованість навколо постійно діючих студентських візуальних та суспільних проектів (про які можна дізнатись на нашому сайті), участь у всеукраїнських та міжнародних кіно-, телефестивалях. Не дивно, що навіть під час навчання багато студентів стають членами професійних спілок, отримують вітчизняні та міжнародні нагороди, виїздять на професійні зустрічі, тощо.Перед тим, як обирати спеціальність, за якою Ви будете працювати в подальшому, зважте всі «за» та «проти». Погодьтесь, не кожен може витримати умови працівників медіа, але кожен може насолодитися процесом створення кіно-, телепрограм або іншого контенту. Це можливість по-новому побачити світ, першим отримати унікальну інформацію, побувати в різних куточках світу, поспілкуватися з видатними людьми, отримати ті знання, про які ми навіть не здогадуємось. Це досвід, захоплення, наснага. Це – шанс, який випадає не кожному.


Матеріал підготувала студентка 1 курсу освітньо-професійної програми "Телерепортерство" Альбіна Прасол.